
Diagnostyka laboratoryjna
Współpracujemy z laboratoriami
wykonującymi badania z zakresu
chorób genetycznych.
W naszym laboratorium codziennie przeprowadzamy szereg analiz, co pozwala nam na szybkie postawienie diagnozy Laboratorium naszej przychodni wyposażone jest w zaawansowaną technologicznie aparaturę weterynaryjną, dzięki której możemy przeprowadzić rzetelne i dokładne pomiary. Współpracujemy także z nowoczesnymi laboratoriami weterynaryjnymi w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych. Umożliwia to naszym lekarzom wykonanie różnorodnych badań na najwyższym poziomie. Wszystko po to, aby dokładnie i prawidłowo określić stan zdrowia Waszego pupila.
Zakres badań laboratoryjnych
Morfologia krwi
To jedno z najczęstszych badań dodatkowych jakim poddawane są zarówno psy jak i koty. Pozwala ono na ocenę funkcjonowania szpiku kostnego i dostarcza informacji o ewentualnym stanie zapalnym toczącym się w organizmie. Informuje o niedokrwistości lub zaburzeniu ilości płytek krwi. W połączeniu z innymi parametrami oraz oceną kliniczną umożliwia również oszacowanie stopnia odwodnienia pacjenta. W niektórych wypadkach wskazane jest wykonanie rozmazu krwi. Ocena rozmazów krwi pozwala na identyfikacje rodzaju anemii, potwierdzanie obecności pasożytów, komórek nowotworowych.
Biochemia krwi
Badanie biochemiczne krwi wykonywane jest w celu kontrolowania stanu klinicznego zwierzęcia i funkcji jego poszczególnych narządów wewnętrznych, układów oraz gruczołów, a także stanu nawodnienia czy odżywienia. Badanie to obejmuje profil wątrobowy, nerkowy, trzustkowy, tarczycowy, lipidowy, sercowy, krzepnięcia oraz profil przedoperacyjny zwierzęcia. Dostarcza wielu cennych i istotnych informacji ułatwiających postawienie właściwej diagnozy, dzięki której można zastosować odpowiedni sposób leczenia.
Badanie moczu
Wykonuje się go w przypadku nieprawidłowości w oddawaniu moczu, podejrzeniu kamicy, nadmiernego pragnienia, wielomoczu czy w wypadku podejrzenia o cukrzycę lub jej kontrolę. Celem badania moczu jest określenie funkcjonowania układu moczowego oraz pośrednio innych narządów i układów, między innymi układu krążenia. Badanie moczu pozwala także na dobór odpowiedniego żywienia w przypadku problemów z układem moczowym Waszego pupila.
Badanie kału
Badanie kału jest niezbędne przy diagnostyce chorób pasożytniczych oraz schorzeń przewodu pokarmowego. W skład podstawowego badania kału w naszej przychodni wchodzi badanie mikroskopowe w oparciu o metodę flotacji oraz test antygenowy Giardia lamblia.
Ponadto wykonujemy
- badania mikroskopowe zeskrobin i preparatów cytologicznych ze zmian skórnych
- cytologiczne wymazu z pochwy- określani optymalnego czasu krycia samicy
- biopsje cienkoigłowe ( zmian skórnych, narządów wewnętrznych)
- płynów z jam ciała (jamy brzusznej, klatki piersiowej, worka osierdziowego)
- badanie nasienia, popłuczyn z prostaty
- badanie wymazów z kanałów słuchowych, jamy nosowej, worka spojówkowego
- badania cytologiczne zmian rozrostowych
- snap testy pozwalające diagnozować choroby zakaźne kotów (w tym białaczka, FIV, panleukopenia, tosoplazmoza ), choroby zakaźne psów (w tym nosówka i parwowiroza), choroby odkleszczowe (borelioza, anaplazmoza, erlichia)