Paszporty i chipy
Zabierasz pupila w podróż
za granicę?
Potrzebujesz paszportu!
Paszporty zostały stworzone z myślą o zwierzętach takich jak psy, koty oraz fretki. Pozwalają one zwierzętom na swobodne przemieszczanie się poza granicami kraju. Według przepisów Unii Europejskiej obowiązujących od 2004 roku, jeśli chcecie przekroczyć ze swymi ulubieńcami granicę kraju zrzeszonego, wyżej wymienione zwierzaki powinny posiadać taki dokument.
Państwa które nie są krajami członkowskimi respektują świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, jednak podczas przekraczania w trakcie podróży granic krajów UE Państwa pupil musi posiadać taki dokument. Dlatego też, dobrze jest wyrobić paszport dla zwierzęcia kilka miesięcy przed planowanym wspólnym wyjazdem i zasięgnąć wiedzy u naszych lekarzy weterynarii jakie przepisy oraz procedury obowiązują w poszczególnych krajach Unii
W paszporcie znajduje się miejsce na imię, nazwisko oraz dokładny adres opiekuna, opis zwierzaka, jego zdjęcie, informacje na temat szczepień przeciw wściekliźnie, informacje o odrobaczaniu oraz profilaktyce przeciwko kleszczom. Dokument zawiera również unikalny numeru identyfikacyjny naszego pupila, który zostaje nadany zwierzęciu wraz ze wszczepieniem specjalnego mikrochipa.
Czym jest mikrochip?
Implantacja mikrochipa to pewna i trwała metoda służąca oznakowaniu czworonoga. Zawarty w chipie wyjątkowy numer identyfikacyjny służy zwierzakowi przez całe życie. Sam mikrochip to mała kapsułka, która umieszczana jest podskórnie w okolicy między łopatkowej lub na bocznej stronie szyi naszego ulubieńca za pomocą ampułko-strzykawki. Jest to zabieg krótki, praktycznie bezbolesny, a sama maleńka kapsułka jest obojętna dla organizmu zwierzęcia i nie powoduje w jego organizmie żadnych niepożądanych efektów.
Zalety mikrochipa
Mikrochip pozwala nie tylko na wyrobienie paszportu dla naszego podopiecznego, ale przede wszystkim umożliwia identyfikację zwierzęcia w razie jego zaginięcia bądź kradzieży. Służby porządkowe jak policja czy straż miejska oraz lekarze weterynarii posiadają czytniki, które umożliwiają rozpoznanie zachipowanego zwierzęcia. Tym samym wzrasta szansa na szczęśliwe odnalezienie zaginionego psa lub kota. Mikrochip pozwala także na dostęp do danych dotyczących naszego ulubieńca w lecznicach weterynaryjnych na terenie całej Unii Europejskiej.
Istotne jest również, aby zwierzę posiadające już mikrochip, zostało zarejestrowane w polskiej oraz międzynarodowej bazie danych. Każde oznakowane przez nas zwierzę zostaje umieszczone w takiej bazie. Dzięki temu zyskujecie pewność, że tożsamość zwierzęcia w razie potrzeby zostanie szybko i bezbłędnie ustalona.