RTG, USG,
endoskopia
Specjalistyczna diagnostyka.
RTG
RTG czyli rentgenogram to badanie diagnostyczne, które polega na naświetlaniu wybranego rejonu ciała wiązką promieni rentgenowskich. Badanie rentgenowskie jest jedną z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie weterynaryjnej.
Zdjęcie RTG pozwala uwidoczni wszelkie zmiany patologiczne w obrębia jamy brzusznej, np. cieniujące ciała obce, kamienie w pęcherzu moczowym. RTG klatki piersiowej umożliwia ocenę kształtu i wielkość serca, wygląd tchawicy, oskrzeli, tkanki płucnej oraz węzłów chłonnych. Rentgen jest bardzo pomocnym narzędziem w chirurgii szczękowej oraz stomatologii weterynaryjnej. Prześwietlenie jest jednym z pierwszych badań w przypadku pacjenta z urazem kończyn, problemami reumatoidalnymi oraz diagnostyki choroby stawów, wad wrodzonych układu kostnego (m.in. dysplazji) oraz zmian patologicznych w kręgosłupie.
Zakres badań RTG:
- rtg jamy brzusznej
- rtg kończyn
- rtg klatki piersiowej
- rtg głowy
- rtg kręgosłupa
USG
Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym efekt odbijania fal ultradźwiękowych, pozwalającym w czasie rzeczywistym obrazować wygląd i zachowanie struktur wewnątrz ciał Waszych pupili. Z racji znikomego wpływu na pacjentów jest badaniem wykorzystywanym często do diagnozowania chorób wątroby, nerek, kamicy układu moczowego i nowotworów po urazy wewnętrzne po wypadkach. Dzięki stosunkowo szybkiemu uzyskiwaniu informacji pozwala na szybką reakcję u pacjentów w krytycznym stanie, co pozwala nam natychmiast interweniować, gdy zwierzak wymaga interwencji chirurgicznej.
Badanie USG wykonujemy również w diagnostyce pacjenta kardiologicznego. Pozwala ono na ocenę budowy mięśnia sercowego oraz śródpiersia co pozwala na postawienie diagnozy i dobranie właściwego leczenia. W przychodni na badanie echokardiograficzne obowiązują zapisy telefoniczne.
USG jest jednym z podstawowych badań w ciąży. Pozwala monitorować rozwój i liczebność płodów, a w połączeniu z badaniem poziomu progesteronu we krwi, określa dość dokładnie dzień porodu.
Endoskopia
Badanie endoskopowe wykorzystuje specjalny wziernik z kamerą, który pozwala zajrzeć do wnętrza pacjenta. Dzięki temu możliwe jest nie tylko określenie stanu tkanek wewnątrz układu pokarmowego czy układu oddechowego, ale i pobieranie materiałów do badań histopatologicznych, bakteriologicznych i mykologicznych.
Właściciele psów i kotów, szczególnie młodych, nieraz borykają się z problemem połykania przypadkowych przedmiotów. Przy użyciu endoskopu jesteśmy w stanie usunąć wiele z takich ciał obcych bez konieczności interwencji chirurgicznej, oszczędzając tym samym zdrowie pacjenta.