Kardiologia
Obserwujcie swoich pupili
-wasze wskazówki są cenne.
Psy oraz koty mogą być dotknięte chorobami serca czy układu krążenia. Problem ten dotyczy zarówno zwierząt młodych jak i tych w podeszłym wieku. Małe rasy narażone są częściej na nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem zastawek serca (endokardioza), natomiast rasy duże oraz koty częściej cierpią na schorzenia związane z mięśniem sercowym prowadzące do jego dysfunkcji czyli kardiomiopatii.
U zwierząt choroby serca są także dziedziczne, a wczesne ich wykrycie i właściwe postępowanie może pomóc uniknąć Waszym pupilom późniejszych powikłań oraz zagrożeń z tym związanych. Dlatego też, w wypadku podejrzenia dolegliwości związanych z sercem, niezwykle istotny jest precyzyjny wywiad z właścicielem oraz badanie kliniczne, które umożliwia wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości u pacjenta.
Badanie kardiologiczne
Przedmiotem badania jest przede wszystkim ustalenie czy mamy do czynienia z problemem kardiologicznym. Objawy, które są niepokojące, to przede wszystkim kaszel, duszność, nietolerancja wysiłkowa, omdlenia, obrzęki kończyn czy zasinienie błon śluzowych.
Jednak objawy te mogą występować również w przypadku innych jednostek chorobowych. Po zbadaniu pacjenta, lekarz weterynarii podejmuje decyzję o wyborze badań dodatkowych niezbędnych w badaniu kardiologicznym (RTG, EKG, Echo serca).
Badanie dodatkowe w kardiologii
Badanie radiologiczne (RTG)
Badanie to jest kluczowym elementem oceny układu sercowo – naczyniowego Waszych podopiecznych. Zdjęcia wykonywane są w kilku projekcjach. Bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie pacjenta w taki sposób, aby można było dobrze zinterpretować zdjęcie rentgenowskie. Na zdjęciach RTG oceniane są : tchawica, śródpiersie, rysunek oskrzelowy, naczynia płucne, płuca, ewentualne masy w klatce piersiowej.
Echokardiografia
ECHO serca to najbardziej dokładna technika diagnostyki obrazowej w rozpoznawaniu chorób serca. Pozwala na opisanie wielkości jam serca, grubości ścian komór, pokazanie ruchów mięśnia sercowego i zastawek oraz przepływu krwi przez serce. Pacjent do takiego badania ustawiany jest w pozycji stojącej lub leżącej na boku.
Elektrokardiografia (EKG)
EKG jest wykorzystywane do oceny zaburzeń rytmu serca stwierdzonych podczas osłuchiwania, między innymi: tachykardii, bradykardii, migotania czy bloków serca. Niekiedy zaburzenia rytmu serca mogą występować w przypadku zaburzeń elektrolitowych, hormonalnych, nowotworów, czy rozszerzenia i skrętu żołądka.
U zwierząt z omdleniami lub zasłabnięciami mogą występować przejściowe zaburzenia rytmu serca, dlatego też, prawidłowy zapis EKG nie wyklucza ich występowania. W takich przypadkach wskazany jest długi zapis elektrokardiograficzny czyli badanie Holterowskie. U niektórych ras psów jak na przykład bokser, doberman, dog niemiecki zaburzenia rytmu występują częściej.